10 proti proč Portugalsko nemusí být to pravé místo pro vás
Tempo
Ne jednou jsem se setkala s tím, že cizincům přišli Portugalci pomalí. Já bych spíš řekla, že nespěchají, na všechno mají dost času. Třeba když přijdete do obchodu, ve frontě se na vás 90% nikdo nelepí, nepřešlapuje na jednom místě a nefuní vám nervózně za uši. (Těch zbylých 10% jsou expati, turisti anebo Lidl). Prodavačka vás pozdraví, v některých obchodech dokonce naskládá nákup do tašky a nebo prostě počká, až si ho sbalíte sami.
Na procházce v parku Portugalci vždycky poznali, že nejsem místní. Podle mé zběsilé chůze. 😅 Možná to je tím sluníčkem v létě, kdo by se za parných letních dnů kam honil. Uhnal by si maximálně tak infarkt…
Někdy to ale znamená, že čekáte dlouho v restauraci na zaplacení. A nebo na úřadech…
Byrokracie
Byrokracie trápí nejen cizince, kteří se v odlišném systému nevyznají, ale i samotné Portugalce. Papírování a procesy na úřadech v Portugalsku trvají poměrně dlouho a většinou je k nim potřeba hodně kroků, podpisů, ověřování a schvalování.
Pro příklad, zařízení bankovního účtu a platební karty v bance trvalo asi hodinu a podepisovala jsem hromady dokumentů. A to jsem si nebyla jistá, zda mi vůbec účet banka zařídí. Protože na internetu najdete různé požadavky i u jednoho poskytovatele — ať už se jedná o potřebné dokumenty nebo hotovostní vklad.
Infrastruktura
Na mysli máme především hromadnou dopravu. Vychází celkem draze, jedna cesta metrem v Lisabonu stojí 1,80€, vybrat si pak můžete z celodenní jízdenky ve třech kombinacích (ceník tady). Nejezdí moc pravidelně — obzvlášť autobusy a tramvaje. U vlaků můžete celkem často narazit na stávku, takže některé spoje prostě daný den nejedou. Doprava mimo velká města je velmi omezená — často jezdí jen jeden spoj ráno a další až večer. Jízdní řády jsou sice k dispozici, ale spoléhat se na ně nedá a stejně tak na zastávky. Pro nás je další velké mínus, že psi nemohou do většiny hromadné dopravy a dálkových autobusů (povoleni jsou např. v metru Lisabonu, ve vlaku a na trajektu (např. v trakejtku směr Setúbal -Troja pouze v příp. že cestuje pouze jeden pes a po dobu cesty musí být zavřený v kleci. 🙄) Více postřehů pro pejskaře tady.
Státní nemocnice a lékařská péče
Ať už zavítáte do Portugalska jako turisté nebo se sem plánujete stěhovat, lékařská péče je téma, které rozhodně budete řešit. Ve státních nemocnicích se, bohužel, pravděpodobně setkáte s dlouhými frontami a horší kvalitou lékařské péče, než v nemocnicích soukromých. V těch si samozřejmě za péči draze zaplatíte. Proto si většina Portugalců i expatů platí soukromé zdravotní pojištění. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že se opravdu hodí. Adam řešil např. zubní péči, já virózu a oběma se nám dostalo nadstandardní péče.
Cena za soukromé pojištění se liší napříč společnostmi — nejznámější jsou např. Fedelidade nebo Medis. Tranquilidade.
Daně a výplaty
Pokud uvažujete o stěhování do Portugalska, zamyslete se nad tím, kdo bude váš zaměstnavatel. Portugalsko je nechvalně známé pro své vysoké daně a nízké výplaty. V Lisabonu se potkáte s mnoha expaty, kteří tu žijí, ale pracují pro zahraniční firmy (nejčastěji to jsou Německé a Americké).
Realita je taková, že si Portugalci často nemohou za výdělky (vs. výdaje) dovolit vlastní bydlení, a tak žijí i po 30. se svými rodičemi. V bytech často bývají až 3 generace (nejedna rodina ze sousedství tak žije).
Vyšší životní náklady
Řekněme si to upřímně, pro Čechy je tu draho. Potkávám se často s turisty z Kanady a USA, kteří jsou nadšení místními cenami za jídlo, ubytování, atd. , ale ve srovnání s českými cenami, je tu prostě všechny dražší — ať už jsou to pohonné hmoty, nájem (pro představu 3+1byt vzdálených 10 min od centra, 1500€/měsíčně), potraviny, kosmetika. Na druhou stranu, obecně kvalita jídla mi tu přijde mnohem vyšší a jídlo chutnější (a to mám na mysli i obyčejné pečivo).
Kapitola sama o sobě jsou vegetariánské potraviny a eco výrobky. V místních obchodech např. za tofu, tempeh, seitan, zaplatíte srovnání s Českem cca 2x tolik. Navíc, nabídka není moc široká. Pokud máte v blízkosti Lidl, tam jsou ceny srovnatelné a nabídka je o něco lepší.
Chybí tu potraviny
S tímhle jsme ze začátku trochu bojovali — Adimu chyběl český rohlík a nakládané okurky, mně tvaroh. 😀 V obchodech nenajdete zakysanou smetanu, petržel, celer, zelí, těžko se hledá droždí (ale najdete) nebo prášek do pečiva (ten už v mouce většinou je). Určitě by se toho našlo více. Upřímně ale, my jsme si zvykli a vlastně nám už české potraviny nechybí.
Nejsou tu některé obchody a výrobky
Nenarazíte tu na Hornbach, Bauhaus, Kiku, Sconto (obdobou je Leroy Merlin), Tesco, DM drogerii, … kosmetiku koupítě většinou v obchodních domech (Continente) nebo v Celeiro (přírodní kosmetika, potraviny, čistící prostředky, obdoba např. české Ekokozy).
Zima a vlhko
Kdokoliv se nás zeptá, kdy vyrazit do Portugalska, okamžitě odpovídáme — v zimě ne! 😅 A důvodů je hned několik. Prší tu. Je tu vlhko. A je tu zima.
Portugalská zima se pohybuje v rozmezí 10-18 °C, záleží, jestli právě prší nebo svítí sluníčko. Ty rozdíly jsou markantní a opravdu je okamžitě pocítíte. Mnohem větší problém ale je, že ve většině domů není ústřední topení. To v praxi znamená, venku bývá tepleji, než uvnitř. Navíc, všechno tu vlhne a plesnivý. Je těžké se zahřát v ledovém domě, obzvlášť pokud máte dlážděné podlahy jako my. Nerzekonstruované byty navíc často trpí i na okna, kudy profukuje studený vítr, někdy zatíká. Počítejte s tím, že ráno se budete budit s párou u pusy a “zpocenými” okny. Vylézt z postele v během zimy chce opravdu velkou motivaci!
My si koupili přenosné olejové topení a teplovzdušný ventilátor. Jedou ale témeř nepřetržitě, protože jakmile je vypnete, vlezlý chlad vás dostane. Ti, co mají byty vybavené klimatizací ji v zimě využívají k topení.
Horko
Na druhou stranu v létě je v bytech, obzvlášť pokud žijete v rozpáleném městě, doslova na zdechnutí. Našli jste ubytování, které má klimatizaci? Máte vyhráno. Ve většině případů, tomu tak ale není. Portugalci mají v boji proti horku takový fígl — rolety. Všimněte si, že většina oken ve městěch i na vesnicích je zabedněných. Je to z toho důvodu, aby sluníčko dům/byt nevyhřívalo přes okna. Současně, zavřená okna nepustí do domu horký vzduch. Větrá se až v noci (pokud je tropická noc, poznáte, jak se asi cítí sněhulák v létě. 😅)
S tímhle fíglem jsem se ale prostě nesžila. Znamená to totiž totální tmu v bytě, zatuchlý nevyvětraný vzduch. Navíc pořád svítíte umělým osvětlením, což také není fajn pro lidský organismus.
Jakmile se ale udělá obstojné počasí, parky nejsou bahnité a promáčené, Portugalci tráví volný čas venku. Grilují na veřejných grilech, schází se na piknicích v parku, zajdou si na pivo na vyhlídku do centra (spíš studenti), nebo vyrazí na pláž. (Na pláž vlastně chodí celoročně. To tady miluju.) Takže, tma a temno jim přes den zase až tak nevadí.